SSL Sertifikası Nedir?

Seymour

Yeni Üye
SSL sertifikası (dijital sertifika olarak da bilinir), iki sistem arasındaki iletişimin güvence altına alınmasında önemli bir rol oynar.

SSL sertifikası, yetkili Sertifika Yetkilisi (CA) tarafından verilen bir veri dosyasıdır. Önceki bölümde öğrendiğiniz gibi, SSL, bir anahtar çifti (genel anahtar ve özel anahtar) kullanarak iki sistem arasında şifreli bir bağlantı kurmak için asimetrik kriptografi kullanır. SSL sertifikası, sahibinin genel anahtarını ve diğer ayrıntıları içerir. Web sunucusu, bir SSL sertifikası aracılığıyla tarayıcıya bir genel anahtar gönderir ve tarayıcı bunu doğrular ve SSL sertifikasını kullanarak web sunucusunun kimliğini doğrular.

Herhangi bir https web sitesinin sertifikasını açabilirsiniz. Örneğin, google.com'un SSL sertifikasını kontrol etmek için Google Chrome tarayıcısına https://www.google.com url'sini girin. Herhangi bir https web sitesinde, aşağıda gösterildiği gibi, adres çubuğunda Güvenli bir asma kilit bulunur.


Asma kilit sembolüne tıklayın ve aşağıda gösterildiği gibi Sertifika'ya tıklayın.


Bu, sertifikayı aşağıda gösterildiği gibi açacaktır.


Gördüğünüz gibi, Genel sekmesinde, sertifika Verildiği, Verdiği ve Geçerli olduğu başlangıç ve bitiş tarihlerini görüntüler. Ayrıntılar sekmesi diğer bilgileri içerir. Sertifika Yolu sekmesi, tüm ara sertifikalar ve kök CA sertifikası hakkında bilgi içerir.
 
Üst Alt